logoekEParlamenteuropedirect-network
   
 

ЕВРОПА ДИРЕКТНО БУРГАС

anketa

b-zlatev-rechПубликация на "Европа директно - Бургас" 2015 г.

 

Искате ли да научите повече за Европейския съюз и да участвате в дискусия за бъдещето му?

Европейски семестър за 2024 г.: Съветът на ЕС обяви специфичните препоръки за всяка държава

23.07.24 2 2На 16 юли  Съветът  на ЕС постигна съгласие по своите специфични за всяка държава препоръки относно икономическата, социалната, трудовата, структурната и бюджетната политика на всяка държава членка.

Тази стъпка е част от процеса на европейския семестър за 2024 г., която дава възможност на държавите членки да координират своите политики в областта на икономиката, заетостта и фискалната политика.

Тази година цикълът на европейския семестър ще бъде приведен в съответствие с разпоредбите на реформираната рамка на ЕС за икономическо управление. Съгласно новите правила, които са в сила от 30 април, през есента държавите членки ще изготвят средносрочни фискални структурни планове, в които ще определят своите планове за разходите и приоритетните си реформи и инвестиции.

Специфичните за всяка държава препоръки предоставят насоки за реформите и инвестиционните ангажименти, които държавите членки се насърчават да включат в тези планове, особено ако желаят да удължат своя период на фискална корекция от четири на седем години. Така удълженият период на корекция би довел до цялостно по-ниско годишно фискално усилие, което ще се изисква от дадена държава членка.

За България са одобрени четири препоръки, които са публикувани на сайта на Съвета.

Първата е нашата страна да представи средносрочен фискално-устройствен план. Очаква се България да поддържа общ държавен дефицит под 3 на сто от БВП и да запази държавния дълг на разумно равнище в средносрочен план.

Втората препоръка е България да ускори значително изпълнението на програмите по политиката на сближаване и плана за възстановяване и устойчивост, със завършване на реформите и инвестициите до август 2026 г., чрез подобряване на работата и повишаване на капацитета на администрацията, включително на регионално равнище, подобряване на качеството на процедурите за възлагане на обществени поръчки и на независимостта и работата на регулаторите. По политиката на сближаване се очаква да бъдат отчетени възможностите за развитието на стратегически технологии за подобряване на конкурентоспособността.

Третата препоръка е за подобряване на образованието и обучението, включително за хората в неравностойно положение, както и на уменията на работниците, и за повишаване на конкурентоспособността и подкрепата на прехода към незамърсяваща икономика.

На четвърто място Съветът на ЕС препоръчва намаляване на зависимостта на нашата страна от изкопаеми горива и ускоряване на прехода към чиста енергия, особено с внедряването на възобновяема енергия в централното отопление и разполагане на ветрогенератори. България следва да осигури възможности за съхранение на енергия и да подобри гъвкавостта на енергийната система. Нашата страна се очаква да намали дела на хората, което не могат да отопляват домовете си. Препоръчва се също развитие на градските железници и разгръщане на необходимата инфраструктура.

Последвайте ни fb tw

 

 eu invest

 

bookshop cdhr

 

 

solvit

 

youreurope en

 

kids-corner bg

 

teachers bg

 

button epso enits about europe

 consumer right banner bg1

 

 

EuropeanFlag Проектът „Европа Директно“ Бургас се финансира от Европейския съюз и Бургаска търговско промишлена палата.
Европейският информационен център "Европа Директно - Бургас е организатор на публични събития, снимки от които могат да бъдат публикувани в интернет и в писмени публикации. Мненията, изразени в настоящия сайт са авторски не отразяват задължително официалните становища на Европейските институции.
logo bstpp1