logoekEParlamenteuropedirect-network
   
 

ЕВРОПА ДИРЕКТНО БУРГАС

anketa

b-zlatev-rechПубликация на "Европа директно - Бургас" 2015 г.

 

Искате ли да научите повече за Европейския съюз и да участвате в дискусия за бъдещето му?

Новини

100 млн. евро за подпомагане на земеделски стопани от България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия

european commission logo 1След постигнатото на 28 април споразумение с България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия, Европейската комисия представи днес предложението си за подкрепа на стойност 100 милиона евро на представители всички държави членки. Тази сума, ще бъде насочена към земеделските стопани, произвеждащи зърнени култури и маслодайни семена в тези пет държави членки на първа линия. Сумата трябва да помогне на посочените държавите членки, граничещи с Украйна, да компенсират частично проблемите, произтичащи от вноса на някои селскостопански продукти от Украйна. Успоредно с това тези страни поеха ангажимент да отменят едностранните си мерки относно пшеницата, царевицата, рапицата и слънчогледовото семе и всички други продукти с произход от Украйна.

Прочети още...

Очакват се нови 1,3 милиона работни места по програмите за сближаване в ЕС за периода 2021—2027 г.

european commission logo 1Това са част от заключенията на публикувания вчера доклад за резултатите от програмирането на политиката на сближаване за периода 2021—2027 г.

За целта през този период политиката на сближаване ще мобилизира инвестиции с общ размер от 545 милиарда евро, от които 378 милиарда евро се финансират от ЕС. Тези инвестиции ще насърчат трайното намаляване на социално-икономическите различия, териториалното сближаване, европейския социален модел, цифровизирането и плавния и справедлив екологичен преход.

Повече информация ще намерите в документа тук.

Изкуственият интелект е във фокуса на Европейската сметна палата

o Изкуственият интелект е от решаващо значение за бъдещата конкурентоспособност на икономиката

o Европейският съюз е изправен пред риска да изостане в настоящата ключова технологична надпревара

o Одиторите ще направят оценка на планираните от ЕС действия за насърчаване на развитието на изкуствения интелект

Европейската сметна палата (ЕСП) започва проверка на действията на ЕС за подкрепа на развитието на изкуствения интелект (ИИ). Одиторите ще разгледат дали плановете и финансовите мерки на Европейската комисия допринасят ефективно за позиционирането на Европа като световен лидер в областта на ИИ. ИИ играе водеща роля за цифровия преход, промишлената политика и стратегическата автономност на ЕС. Цифровата революция е в ход, но Европа все още изостава по отношение на ключови аспекти, като например предоставянето на финансиране. В ЕС инвестираните в ИИ средства се оценяват на половината от размера на съответните инвестиции в тази област в САЩ.

Прочети още...

България и ЕС: Паритети на покупателната способност и БВП на човек от населението през 2022 г.

30.03.23 1 2През 2022 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението, изразен в стандарти на покупателната способност (ППС*), варира между 59 на сто от средното равнище за Европейския съюз в България и 261 на сто в Люксембург. Това показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани на сайта на Националния статистически институт. Данните показват значителни разлики между страните членки на ЕС по отношение на БВП на глава от населението - показател, използван за измерване на икономическата активност. През 2022 г. Люксембург и Ирландия регистрират най-високи нива на БВП на глава от населението, изразени в ППС, съответно със 161 на сто и 134 на сто спрямо средното ниво за Евросъюза. След тях се нареждат Дания (36 на сто над средното за ЕС), Нидерландия (30 на сто), Австрия (25 на сто), Белгия (21 на сто), Швеция (19 на сто) и Германия (17 на сто). Противно на тях, страните от ЕС с най-ниски нива на БВП на глава от населението, изразен в ППС, през миналата година са били България (41 на сто под средното ниво за ЕС), Словакия (33 на сто) и Гърция (32 на сто).

Европейска цифрова самоличност: лесен достъп до ключови услуги

14.03.23 3 1Една от последиците от пандемията от коронавирус е разширеното предлагане на публични и търговски услуги в цифровото пространство. Това изисква наличие на сигурни и надеждни системи за цифрова идентификация.
На пленарната си сесия в средата на март Европейският парламент ще приеме позицията си по актуализация на правната рамка за Европейската цифрова самоличност.
Научете как Парламентът стимулира цифровата трансформация в Европа.

Какво представлява Европейската цифрова самоличност

Прочети още...

Последвайте ни fb tw

 

 eu invest

 

bookshop cdhr

 

 

solvit

 

youreurope en

 

kids-corner bg

 

teachers bg

 

button epso enits about europe

 

VOT-2014 300X100pix 

 consumer right banner bg1

 

 

EuropeanFlag Проектът „Европа Директно“ Бургас се финансира от Европейския съюз и Бургаска търговско промишлена палата.
Европейският информационен център "Европа Директно - Бургас е организатор на публични събития, снимки от които могат да бъдат публикувани в интернет и в писмени публикации. Мненията, изразени в настоящия сайт са авторски не отразяват задължително официалните становища на Европейските институции.
logo bstpp1